Občina Pesnica se je pridružila nacionalni mreži Zdravih mest, ker nam je mar za naše okolje, zdravje in ljudi, ki tukaj živijo. S priključitvijo smo se zavezali, da bomo posebej skrbeli za zdravstveno in socialno varnost občanov. Tako je predstavnica Občine Pesnica dne 6.9.2019 v Ljubljani na 2. Nacionalnem kongresu/srečanju članic zdravih mest podpisala ustanovno listino, ki občino zavezuje, da bo delovala po načelih Svetovne zdravstvene organizacije "Zdravje za vse" in tako z aktivnostmi poskrbela za zdravje svojih občanov.
O projektu Zdrava mesta
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO), ki pri Združenih narodih skrbi za zdravstveno in socialno varnost človeštva, že dolgo opozarja na zastoje v zdravstveni in socialni oskrbi prebivalstva. Te potrebe po svetu rastejo hitreje kot materialna in strokovna pripravljenost za njihovo zadovoljitev. Leta 1984 so članice SZO sprejele strategijo "Zdravje za vse", katere temeljna načela so:
zmanjševanje razlik v obravnavi posameznikov in posameznih skupin prebivalstva;skrb za boljše zdravje in večjo kakovost življenja s preusmeritvijo pozornosti od zdravljenja bolezni k skrbi za zdravje;spodbujati aktivno sodelovanje javnosti v procesu doseganja ciljev "Zdravja za vse", kar je mogoče doseči le z intenzivnim obveščanjem, spodbujanjem in vključevanjem prebivalstva v vse družbene dejavnosti;razvijati sodelovanje na različnih področjih, saj zdravje prebivalstva ni stvar zdravstva, ki se ukvarja zlasti z boleznimi, temveč predvsem drugih področij;razvijati sistem osnovne zdravstvene oskrbe, kar pomeni zadovoljevati najosnovnejše potrebe prebivalstva in s tem preprečevati pozne posledice;sodelovati in združevati se na mednarodni ravni s ciljem izmenjave informacij in izkušenj.
Cilji projekta
Glavni cilj projekta "Zdrava mesta" je, da postane zdravje izrazita skrb vseh, tako upravnih organov, kot javnega in zasebnega sektorja, torej vseh, ki kakorkoli vplivajo na zdravje posameznika in s tem družbe kot celote. Poseben poudarek je namenjen načinu življenja in izboljšanju človekovega okolja. Omenjene strukture naj bi si prizadevale ustvariti takšne razmere, ki bodo omogočile oblikovanje zdravju naravnane javne politike, ki bo zagotavljala:
varne in čiste življenjske razmere visoke kakovosti, vključno s kakovostjo bivanja;uravnotežen in stabilen ekosistem;medsebojno podpirajočo se skupnost in sosedstvo;visoko stopnjo vključevanja občanov v načrtovanje in odločanje, ki lahko vplivajo na zdravje; zadovoljevanje osnovnih potreb glede oskrbe z vodo, prehrano, bivališčem, delom in varnostjo za vse občane; enakost možnosti za vse občane pri dostopu do spoznanj, izkušenj in storitev, ki se nanašajo na zdravje; življenjsko in okoljevarstveno usmerjeno mestno načrtovanje in gospodarjenje; široko razumevanje do lastne kulturne preteklosti in do drugih etničnih skupin med mestnim prebivalstvom; mestno strukturo in upravo, ki upošteva lastne značilnosti različnih mestnih predelov in jih trajno vzdržuje; zdravstvene ustanove in zdravstveno varstvo na visoki ravni za vse občane; enakost možnosti vseh občanov za najvišjo možno stopnjo zdravja in dobrega počutja.